Erkių platinamos ligos

2023 03 17

Erkinis encefalitas ir Laimo liga – dažniausiai registruojamos erkių platinamos ligos. Pagrindinės šių ligų platintojas – Ixodes ricinus erkės. Erkinio encefalito sukėlėjas yra virusas, o Laimo ligos – riketsija Borrelia burgdorferi. Daugiau informacijos apie erkių platinamas ligas galite rasti paspaudę ant nuorodos: https://nvsc.lrv.lt/lt/uzkreciamuju-ligu-valdymas/erkiu-pernesamos-ligos

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro duomenimis, Lazdijų rajono savivaldybėje 2022 metais registruoti 6 erkinio encefalito atvejai, lyginant sergamumą su 2021 metais, sergamumas padidėjo 2 atvejais. Atliekant erkinio encefalito židinių epidemiologinį tyrimą išaiškinta, kad 1 gyventojui nebuvo pastebėtas erkės įsisiurbimas, 3 gyventojai užsikrėtė miške, 2 – gyvenamojoje vietoje. Vienintelė efektyvi erkinio encefalito profilaktikos priemonė – skiepai. Skiepytis nuo erkinio encefalito galima ištisus metus, tačiau geriausia tai daryti šaltuoju metų laiku, kadangi skiepas pradės veikti ne iškart – imunitetui susidaryti reikia laiko. Specialistai rekomenduoja vakcinaciją pradėti žiemą arba ankstyvą pavasarį, kol erkės nėra aktyvios.  Efektyviai apsaugai palaikyti skiepą nuo erkinio encefalito reikia atnaujinti kas 3–5 metus. Visomis erkinio encefalito vakcinomis galima skiepyti vyresnius nei 1 m. amžiaus vaikus ir suaugusius, dėl skiepų rekomenduojama kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Lazdijų rajone 2022 metais registruoti 37 Laimo ligos atvejai, lyginant su 2021 metais sergamumas padidėjo beveik 4 kartus.

Atliekant Laimo ligos židinių epidemiologinius tyrimus išaiškinta, kad susirgo 14 vyrų ir 23 moterys, visų užsikrėtimas susijęs su poilsiu, buvimu gamtoje. Beveik pusė (45,95 proc.) sirgusiųjų užsikrėtė miške, tiek pat (45,95 proc.) užsikrėtė gyvenamojoje vietoje ir 8,11 proc.  nebuvo pastebėtas erkės įkandimas. Laimo ligos atvejai buvo registruoti ištisus metus t. y. nuo sausio iki gruodžio mėnesio.

Lazdijų rajono savivaldybės Baltajo ežero paplūdimyje buvo atlikti erkių paplitimo ir gausumo stebėjimai. Skaitlingumui nustatyti erkės buvo renkamos kovo – spalio mėnesiais. Didžiausias erkių aktyvumas buvo gegužės mėnesį. Surinktos erkės buvo tiriamos dėl Laimo ligos ir erkinio encefalito sukėlėjų nustatymo. Laimo ligos sukėlėju užsikrėtusių erkių buvo rasta 13,04 proc., erkinio encefalito sukėlėju užsikrėtusių erkių nerasta.

Iš profilaktinių priemonių visiems prieinamiausias apsisaugojimo nuo erkių įsisiurbimo būdas – tinkami drabužiai ir repelentai. Einant į mišką, reikėtų apsivilkti šviesiais drabužiais, galvą patartina apsirišti skarele. Grįžus iš miško, kūną būtina gerai apžiūrėti, aptikus į kūną įsisiurbusią erkę, ją būtina nedelsiant pašalinti.