• LT

  Ką turime žinoti apie onkologines ligas?

  2019 08 02

  Lietuvoje egzistuoja keturios nemokamos prevencinės programos, kurių pagalba aptinkamos ankstyvosios vėžio stadijos: krūties, gimdos kaklelio, storosios žarnos ir prostatos. Visų šių programų veiksmingumas įrodytas – joms keliamas tikslas, kad anksti nustatyto vėžio gydymas būtų efektyvus, t. y. žmogų būtų galima išgydyti arba prailginti jo gyvenimą. Tereikia tik kreiptis pas savo šeimos gydytoją!

  Taip pat reikėtų ne tik aktyviau naudotis prevencinėmis programomis, bet ir akyliau stebėti organus, kuriems gali pakenkti mūsų žalingi įpročiai, gyvenimo būdas ir aplinkos veiksnių sąveika. Tarkime, sėdimą darbą dirbantis vyresnio amžiaus žmogus, mėsėdis, valgantis mažai vaisių ir daržovių, turi didesnę riziką susirgti žarnyno vėžiu. Jei žmogus mėgsta labai aštriai valgyti, reikėtų atidžiau stebėti skrandžio veiklą. Tarp rūkalių ir rūkančiųjų aplinkoje esančių asmenų, labiau paplitęs plaučių, burnos, stemplės vėžys. Atidesniems reikia būti ir tiems žmonėms, kurių šeimose daug narių sirgo vėžiu – pavyzdžiui, senelė, teta, sesuo. Tai nebūtinai genetinis paveldėjimas – jis nėra dažnas. Tačiau tos pačios šeimos narius veikia ta pati aplinka – jie panašiai maitinasi, turi panašių įpročių.

  Didžiausia problema ta, kad ankstyvasis vėžys dažniausiai nesukelia jokių simptomų ar sveikatos sutrikimų, kurie skatintų žmogų kreiptis medicininės pagalbos. Vėžio simptomai labai priklauso nuo vėžio lokalizacijos. Visgi pagrindiniai bendrieji vėžio simptomai – nepaaiškinamas svorio kritimas, apetito praradimas, dusulys, mažakraujystės sukeltas odos blyškumas, lėtinis nuovargis. Tačiau kas šiais laikais jaučiasi nepavargęs? Taigi, vėžys ne veltui gavo tokį pavadinimą – jo iš tiesų tenka paieškoti po akmenimis ir kol kas nesugalvota universalaus metodo, kaip tai daryti.

  Plaučių vėžio atveju gali varginti nepraeinantis kosulys, dusulys. Esant kaulų vėžiui galimas bukas, migruojantis kaulų skausmas, kuris stiprėja naktimis. Kepenų vėžį lydi pilvo pūtimas ir diskomforto jausmas pilvo srityje, apetito praradimas, odos ir akių pageltimas, skysčių kaupimasis pilvo ertmėje. Skrandžio vėžys, net pasireiškęs simptomais, kartais ilgai nediagnozuojamas, nes gydoma nuo kitų skrandžio ligų. Vaistai apmalšina simptomus, o auglys auga toliau. Ginekologinių organų vėžys gan ilgai niekuo nepasireiškia ir anksti nustatomas nebent atsitiktinai. Lengviau nustatyti šlapimo takų vėžį, kadangi sutrinka šlapinimasis. Taip pat anksti pasireiškia stemplės vėžys, nes žmogui sutrinka rijimas.

  Vėžio atveju žmogus dažniausiai susirūpina prasidėjus kraujavimui – iš dantenų, iš spenelio, iš ginekologinių takų, su šlapimu ar išmatomis. Taip pat lengvai pastebimi odos pokyčiai – išsigaubimas, keistas apgamas ar žaizdelė, kuri negyja, mazgelis po oda, krūties formos pasikeitimas. Kas kita, jei auglys atsiradęs vidaus organuose. Mes paprastai neįsiklausome į savo kūną, todėl nejaučiame savijautos pokyčių, o kai jau pagelsta oda, nes navikas užspaudė kepenų latakus, toks simptomas praktiškai bevertis. Jau praktiškai niekuo negalima padėti. Todėl reikėtų prisiminti profilaktinius tikrinimus, į kuriuos paprastai numojame ranka. Net jei darbovietė iš darbuotojo reikalauja profilaktiškai pasitikrinti sveikatą, stengiamės ją gauti kuo lengvesniu būdu. Tačiau tai gera proga pasidaryti ne tik bendrąjį kraujo tyrimą, bet ir išsitirti plaučius, inkstus, kepenis. Tik tokiu būdu įmanoma pastebėti ankstyvąją vėžio stadiją.

  Tad dar kartą norėčiau priminti, norint laiku diagnozuoti onkologines ligas yra labai svarbu pasinaudoti prevencinėmis profilaktinėmis nemokamomis programomis prieš vėžį ir sveikas gyvenimo būdas. Bendra sveikatos būklė galėtų pagerėti ir daugelio mirčių nuo vėžio būtų išvengta, jei įdiegtume sveikesnę gyvenseną. Pirmoje vietoje sveika mityba, aktyvus fizinis judėjimas, žalingų įpročių atsisakymas, streso vengimas. Išmokime džiaugtis gyvenimu ir linkėti gero kitiems.

  Lazdijų rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistė

  Rima Petrauskienė

  Šrifto dydis