Kaip išvengti traumų šaltuoju metų laiku?

2020 11 23

Greit atkeliaus baltoji žiemužė, kartu su savim atnešdama ir džiaugsmingų ir liūdnų akimirkų: čia sninga, čia gatvės pavirtusios į ledo čiuožyklą. Vaikščioti tokiomis sąlygomis pasidaro itin sunku, todėl daugėja traumų. Neatsargus vaikštinėjimas apledėjusiais šaligatviais kai kam baigiasi sutrenkimu, raiščių patempimu, sąnario išnirimu ar net kaulo lūžiu. Traumatizmas – ne tik sveikatos sutrikimas, bet ir sudėtinga socialinė, ekonominė bei demografinė problema, kadangi dėl nelaimingų atsitikimų dažniausia miršta jauni, darbingo amžiaus žmonės. Pagrindinės traumų priežastys yra: autoįvykiai, kritimai (paslydimai) šaltuoju metų laiku, smurtiniai sužalojimai.

Kada gatvės slidžios, patariama atsisakyti aukštakulnių batų ir avėti batus žema pakulne bei neslidžiu padu. Jei padas slidus, užklijuokite jį pleistru ir palaikykite. Patariama naudoti batų apkaustus. Juos lengva užsidėti ir nusiimti, jie beveik nepastebimi ant batų, o nusiėmus užima nedaug vietos, taip pat vilkėti judesių nevaržančius drabužius.Turime būti atsargūs ir dėmesingi, neskubėti, stengtis apeiti apledėjusias vietas, geriau eiti sniegu, o ne slidžiais šaligatviais. Būtina saugoti nepridengtas kūno vietas nuo šalčio. Patariama neiti į gatvę neblaiviems. Reikėtų atsargiai lipti laiptais, leistis į nuokalnes, nes tokiose vietose dažnai sutrenkiama galva. Leisdamiesi ar kildami laiptais, laikykitės už turėklų, medžių ar krūmų. Dažnai patyrus tokią traumą nekreipiama dėmesio, tačiau gali vėl pradėti skaudėti galvą, pablogėti regėjimas ir atsirasti kitokių sveikatos sutrikimų. Įvykus smegenų sukrėtimui, pradeda skaudėti arba svaigti galva, gali pykinti. Tokiu atveju reikia kreiptis pas gydytoją. Būtina atsargiai eiti gatve, pereinant gatvę, staigiai neišbėgant, kad neužkliudytų automobilis. Tamsiu paros metu būtinai dėvėkite atšvaitus. Juos seginčius pėsčiuosius vairuotojai pastebi anksčiau. Tai labai svarbu, kadangi slidžiose gatvėse automobilio stabdymo kelias daug ilgesnis.

Žiemą daugiau traumų patiria ir vairuotojai. Pradėjusiems vairuoti automobilį, žiemą geriau jo nevairuoti, arba saugiai vairuoti, prisisegti saugos diržą, nes stabdant gali būti sumušta krūtinė. Kad avarinėje situacijoje pavyktų išvengti sunkios kaklo traumos, prie sėdynės turi būti pritvirtintas atlošas galvai. Nevairuoti neblaiviems. Jeigu taip atsitiko, kad paslydote ir krentate, reikia mokėti taisyklingai kristi. Patariama atsipalaiduoti, kadangi tuomet raumenys neįtempti ir kritimo smūgis švelnesnis. Nebūkite abejingi paslydusiam ir nugriuvusiam, padėkite jam atsikelti, suteikite pirmąją pagalbą jei to reikia, ar bent padėkite ją iškviesti. Nesielkite  taip, kaip nenorėtumėte kad su Jumis pasielgtų – visada pabūkite žmogiški! Viena efektyviausių griuvimų profilaktikos priemonių – pusiausvyrą gerinantys pratimai, todėl labai svarbu reguliariai mankštintis ir sveikai maitintis. Fiziniai pratimai, mankšta ir judėjimas didina kaulų masę, stiprina kaulus.

 

Parengė visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje.

Jadvyga Jarmalienė