Paskutinę balandžio savaitę – Europos imunizacijos savaitė

2023 04 24

Paskutinę balandžio savaitę (šiais metais nuo balandžio 24 d. iki balandžio 30 d.) minima Europos imunizacijos savaitė, kurios tikslas  didinti visuomenės supratimą apie vakcinacijos svarbą ir skatinti skiepytis ir taip apsaugoti visas amžiaus grupes nuo ligų, valdomų vakcinų pagalba.

Visuomenės sveikatos specialistai primena, kad vakcinomis šiandien galima kontroliuoti iki 30 ligų. Pasak Pasaulio sveikatos organizacijos, vakcinacija – ne tik vienas iš didžiausių laimėjimų sveikatos priežiūros srityje, bet ir viena ekonomiškiausių sveikatos priežiūros intervencijų, užtikrinančių investiciją į žmogaus sveikatą ir asmeninę gerovę, trunkančią visa gyvenimą.

Lietuvoje nemokamai, tai yra Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis, vaikai skiepijami nuo 14-os užkrečiamųjų ligų pagal Lietuvos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių.

Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja išlaikyti ne mažesnes kaip 90 proc. vaikų skiepijimo apimtis visoje Lietuvoje ir kiekvienoje savivaldybėje, o nuo tymų ir raudonukės – ne mažesnes kaip 95 proc. Skiepai apsaugo nuo susirgimų, neįgalumo ir mirties nuo vakcinomis valdomų užkrečiamųjų ligų (gimdos kaklelio vėžio, tymų, plaučių uždegimo, difterijos, stabligės ir kt.). Deja, jeigu vaikų skiepijimų apimtys yra žemesnės, mūsų nebesaugo kolektyvinis imunitetas.

Minint Europos imunizacijos savaitę visuomenės sveikatos specialistai pataria peržiūrėti savo skiepijimo istoriją, pasitarti su savo šeimos gydytoju dėl rekomenduojamų arba pakartotinių skiepų.