Petardos – ne žaisliukai…

2020 12 28

Prasidėjus šventėms, dažnai pamirštama apie atsargumą, todėl patiems nerūpestingiausiems jos baigiasi ne visada laimingai.

Lietuvoje nuo 2020 m. kovo 1 d. yra įsigaliojęs įstatymas draudžiantis platinti ir naudoti civilinės pirotechnikos priemones – petardas (išskyrus licencijų turėtojus ir pirotechnikus).

Ir suaugusiems, ir vaikams reikėtų prisiminti, jog įvairių sprogstamųjų įtaisų, petardų ar fejerverkų padarytus sužeidimus gydyti labai sudėtinga, nes dažnai tokie “šventiniai” sužalojimai palieka pasekmes visam gyvenimui. Traumas, žaisdami su petardomis, dažniausiai patiria berniukai paaugliai, kurie susižeidžia pas draugus ar tiesiog palikti be priežiūros. Dar blogiau, kai į medikus kreipiamasi pavėluotai, o ant žaizdos mėginama dėti kuo nors suvilgytus tvarsčius. Bijodami gauti barti, vaikai dažnai stengiasi nuo tėvelių nuslėpti patirtas traumas, o tai tik dar labiau apsunkina jų gydymą.

Kartais atsiranda neklaužadų, kurie nesilaiko įstatymo, todėl norime priminti, kad siekiant išvengti traumų, visuomet prieš naudodami t.t. pirotechnikos užtaisus, turite turėti tam skirtą licenciją, būtina perskaityti visas instrukcijas ar įspėjimus ant pakuotės.

Negalima:

Platinti ir naudoti pirotechnikos priemones (be licencijų);

Pirotechnikos užtaisų degti uždaroje patalpoje, o tik lauke, ant lygaus paviršiaus, atokiau nuo namų, medžių, sausos žolės ar kitų lengvai užsidegančių medžiagų;

Pirotechnikos užtaisus nešiotis kišenėse;

Mėginti juos ardyti, keisti jų detales, taisyti ar juos gamintis patiems;

Uždegtus pirotechnikos prietaisus nutaikyti į žmones, pastatus ar automobilius;

Negalima laikyti uždegtų pirotechnikos užtaisų rankose;

Uždegant pirotechnikos užtaisą, jo negalima uždengti kūnu ar kuria nors jo dalimi.

Patarimai saugumui užtikrinti:

Prieš uždegant petardą, fejerverką ar kitokį pirotechnikos užtaisą: visuomet pasirūpinkite, kad šalia būtų indas vandens ar tvirtas audeklas, kurių gali prireikti nelaimės atveju.

Petardos, fejerverkai ar bet kokie kiti pirotechnikos užtaisai nėra žaisliukai, tad su jais negalima žaisti:

Ypač svarbu, kad to nedarytų be priežiūros palikti vaikai.

Pirotechnikos prietaisus gali uždegti tik suaugusieji (turintys licencijas) –

Vienu metu galima degti tik vieną pirotechnikos užtaisą;

Šalia uždegtųjų neturėtų būti dar nenaudotų užtaisų – jie turėtų būti sudėti gerokai atokiau;

Pirotechnikos užtaisus rekomenduojama laikyti vėsioje, sausoje vietoje, kuo toliau nuo medžiagų, galinčių juos uždegti.

Uždegus pirotechnikos užtaisą, nuo jo būtina kuo toliau pasitraukti į saugų atstumą.

Ką daryti susižeidus?

Petardos sužeistam žmogui reikėtų žaizdą prisidengus steriliu tvarsčiu nedelsiant kreiptis į medikus.

Jei nelaimingo atsitikimo metu nutraukiami pirštai, juos kuo skubiau sudėjus į polietileninį maišelį, o po to įdėjus į ledą kuo skubiau vykti pas traumatologą, nes nuo to, kaip greitai bus suteikta pagalba, priklausys ar prigis prisiūti pirštai bei kita kūno dalis.

Jei sužalota akis, jos jokiu būdu negalima aprišti ar ant jos dėti tvarstį – akis turi būti atvira, kad nubėgtų ašaros ir į ją patektų deguonies.

Juk patys esame atsakingi ne tik už savo, bet ir aplinkinių sveikatą. Tad turime elgtis labai atsakingai ir atsargiai, laikantis dėl pirotechnikos priemonių platinimo ir naudojimo priimto draudimo įstatymo, kad išvengtume pirotechnikos užtaisų tykančių traumų ir turėtume gerą šventinę nuotaiką.