SEMINARAS ,,PAAUGLYSTĖS IŠŠŪKIAI TĖVAMS IR VAIKAMS“

2019 12 12

Visuomenės sveikata susijusi su mūsų požiūriu į save kaip visuomenės narius. Ji atspindi mūsų santykius su šeimos nariais, draugais, bendradarbiais ir kitais žmonėmis su kuriais bendraujame. Sąmoningai ir nesąmoningai (savo pavyzdžiu) šeima moko vaikus, kaip reaguoti į stresą, nesėkmes, formuoja požiūrį į sveikatai kenksmingus veiksnius, tokius kaip rūkymas, alkoholio vartojimas, neracionali mityba ir kt. Geri tėvų ir vaikų tarpusavio santykiai tampa pavyzdžiu, kurio vėliau dažniausiai siekiama formuojantis ryšiams su kitais žmonėmis. Šiuolaikinis vaikas yra nerimstantis, žingeidus, ieškantis meilės ir gėrio.

Gruodžio 10 dieną, Lazdijų rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras, įgyvendindamas programą ,,Tėvų ir vaikų bendravimo įgūdžių ugdymas, vykdant žalingų įpročių prevenciją”, finansuojamą iš Lazdijų rajono savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos lėšų, organizavo teorinį – praktinį seminarą „Paauglystės iššūkiai: tėvams ir vaikams“. Dalyvauti šiame seminare visuomenės sveikatos biuro specialistės kvietė tėvelius su savo atžalomis.

Paauglystėje vaikams itin reikia tėvų meilės ir palaikymo – daugybė dalykų jų gyvenime smarkiai, kartais net gąsdinančiai ir ne visuomet suprantamai keičiasi. Daugelis mano, kad į paauglystę įžengusiems vaikams šeima tampa nebe tokia svarbi. Tačiau tai nėra tiesa, akcentavo lektorė, psichologė Rita Lilienė. Paaugliui vaikui labai reikia šeimos ir jos suteikiamo palaikymo nė kiek ne mažiau, nei anksčiau, kai jis dar buvo mažiukas, išmyluotas, gal net kiek palepintas, vaikiukas.

Lektorė pabrėžė, kad vaikams augant šeimos santykiai keičiasi. Ankščiau vaikui jūs buvote autoritetas, jam bandėte „statyti“ gyvenimo pamatus, viena ar kita, jūsų manymu teisinga kryptimi stengėtės jį nukreipti. Tačiau dabar, kai vaikas įžengia į paauglystę, bandome suprasti, kad santykiai labiau tampa lygiaverčiai. Kad ir kokie paaugliai būtų maištingi, tačiau lektorė ragino nepamiršti, kad, ypatingai, tėvai paaugliams yra rūpesčio ir emocinio palaikymo šaltinis, kad paaugliui šeima suteikia praktinę, finansinę ir emocinę pagalbą. Įrodyta, kad dauguma paauglių iš tiesų mielai leidžia laiką su šeima, ypač jei gali dalintis savo jausmais, lūkesčiais ir svajonėmis. Labai džiugu, kad norinčiųjų sugužėjo nemažas būrys.

Bendraujant šeimoje yra svarbu tinkamai pasinaudoti įvairiomis bendravimo priemonėmis, siekiant gerų tarpusavio santykių tėvai turi žinoti daug informacijos.

Straipsnį parengė:

Aušra Dainauskienė sveikatos stiprinimo specialistė,

laikinai einanti direktorės pareigas.