Su tėvais alkoholikais užaugusius vaikus slegia šeimos gėda: padėkime jiems ištrūkti
Su tėvais alkoholikais užaugusius vaikus slegia šeimos gėda: padėkime jiems ištrūkti
Savaitę, kai pasaulyje švenčiama Šv. Valentino diena, kviečiame pažvelgti į vidų tiems, kurie augo priklausomybių kamuojamose, nedarniose šeimose.
Vasario 14-20 d. Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas (toliau – Departamentas) kviečia paminėti „Vaikystė šešėlyje“ savaitę, kuria siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į problemas, su kuriomis susiduria alkoholį vartojančių tėvų šeimose augę ir dabar jau suaugę vaikai, paskatinti garsiai apie tai kalbėti ir kreiptis pagalbos.
Retas apie savo vaikystės patirtį išdrįsta prabilti net artimų draugų ar kolegų rate. Už besišypsančių veidų, sėkmingų žmonių įvaizdžio gali slypėti košmariška patirtis. Nelengvą vaikystę išgyvenę žmonės šįkart sutiko kalbėti viešai ir įkvėpti kitus prabilti.
„Svarbu suprasti mikropasaulį, kuriame gyvena vaikai alkoholikų šeimoje. Todėl norime papasakoti, kaip tokio pobūdžio vaikystė įtakoja gyvenimo kokybę. Savęs smerkimas, sunkumas palaikyti artimus santykius, nuolatinis nerimas – tai yra būdinga suaugusiems alkoholikų vaikams.
Siekiame atskleisti tą šešėlį, kuriame žmonės tyliai kenčia ir kartu su asociacija ,,Suaugę alkoholikų vaikai“ papasakosime tikrąsias istorijas, kurios padės suprasti, ką reiškia būti alkoholiko vaiku ir kas vyksta vėliau. Kaip sakoma, žinojimas išlaisvina, ir tiems, kas atpažins save, atsivers naujos galimybės“ – sako NTAKD direktorius prof. Renaldas Čiužas.
Departamentas ir naujienų portalas lrytas.lt jau šią savaitę pasidalys širdį paliesiančiomis, tikromis istorijomis. Tai taps tik dar vienu įrodymu, kad kiekvienas turi šansą į „normalų“ gyvenimą.
„Su alkoholikais tėvais užaugę vaikai žalą ir gėdą nešiojasi visą gyvenimą. Retas žinome, kokią patirtį nešiojasi esantis šalia, todėl padėti nebelieka šansų. Vadinasi, reikia pagalbos ranką – informaciją – priartinti prie žmogaus. Parodę kitų patirtį, padrąsinsime atsiverti ar ieškoti pagalbos ir daugiau žmonių.
Nes tik atsigręžę į save, jie galės pradėti judėti į priekį, nelikti užribyje ir nenuvertinti savęs. Todėl dirbdami kartu su Departamentu, panaudoję turimus įrankius, galime padėti tiems, kurie ne visada sulaukia reikiamos pagalbos“, – sako portalo lrytas.lt redaktoriaus pavaduotoja Greta Ališauskaitė.
Nepaisant mažėjančio alkoholio vartojimo, problemos mastas išlieka dar didelis ir paliečia ne tik alkoholio vartotojus, bet ir jų artimuosius, ypač labiausiai pažeidžiamus – vaikus. 2020 metais Lietuvoje atliktas tyrimas atskleidė, kad 67 proc. visų tyrime dalyvavusių tėvų yra vartoję alkoholį prie savo vaikų (67 proc. mamų ir 70 proc. tėčių).
Tai mažesnė dalis nei 2016 m., kai 72 proc. apklausoje dalyvavusių ir į klausimą atsakiusių tėvų buvo vartoję alkoholį savo vaikų akivaizdoje (71,5 proc. mamų ir 73 proc. tėčių).